
15 Watt LED Low Profile Downlight; 6 Inch; CCT Selectable; Square Shape
15 Watt LED Low Profile Downlight; 6 Inch; CCT Selectable; Square Shape
The Slim Fit Downlight from SATCO|NUVO delivers an efficient LED solution with its sleek, low-profile design and smooth baffle for uniform light distribution and minimal glare. Offering a range of five color temperatures from 2700K to 5000K, you can customize your lighting environment to your preference. The downlight comes with a remote driver for easy installation and boasts IC and wet ratings for versatile use and safety. Ideal for various indoor settings in homes or multi-family residences, this downlight provides superior light quality with a high CRI of 90. Available in both 4 inch and 6 inch sizes, in round or square trims, these dimmable downlights provide a flexible lighting solution to suit your downlighting needs.
- CCT Selectable
- 90 CRI
- Dimmable
- Wet location rated
- Rated for 50,000 hours
- 5-Year Warranty
- FCC and RoHS Compliant
| Status | Active |
| Wattage | 15W |
| Voltage | 120V |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Color Temperature | Warm White to Natural Light |
| Lumen Output | 1000L |
| Indoor or Outdoor Fixture | Indoor |
| Technology | LED |
| Wattage | 15W |
| Lumen Output | 1000L |
| CCT (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Color Temperature | Warm White to Natural Light |
| CRI | 90 |
| Voltage | 120V |
| Beam Angle | 110 |
| Rated Hours | 50000 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Length (in.) | 7.17 |
| Width (in.) | 7.17 |
| Height (in.) | 1.29 |
| Weight (lb.) | 1.38 |
| Safety Listing | cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Energy Star | Yes |
| ES Unique ID | ESID-2408270 |
| DLC Approved | No |
| Air Tight Rated | Yes |
| IC Rated | Yes |
| CA T20 / T24 Rationale | California T24 2016 - 2022 JA8 Listed |
| Title 20 / 24 Status | California T24 Listed |
| California Prop 65 |
Lead
|
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| SDS Sheet | LED Lamp |
| Installation Notes | Driver Dimensions: 4.27 x 3.62 x 1.44 |
| Warranty | 5 Year Limited - Fixtures |
| Each UPC | 045923118739 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length (in.) | 8.46 |
| Each Width (in.) | 3.74 |
| Each Height (in.) | 7.68 |
Original: $22.95
-65%$22.95
$8.03Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
15 Watt LED Low Profile Downlight; 6 Inch; CCT Selectable; Square Shape
The Slim Fit Downlight from SATCO|NUVO delivers an efficient LED solution with its sleek, low-profile design and smooth baffle for uniform light distribution and minimal glare. Offering a range of five color temperatures from 2700K to 5000K, you can customize your lighting environment to your preference. The downlight comes with a remote driver for easy installation and boasts IC and wet ratings for versatile use and safety. Ideal for various indoor settings in homes or multi-family residences, this downlight provides superior light quality with a high CRI of 90. Available in both 4 inch and 6 inch sizes, in round or square trims, these dimmable downlights provide a flexible lighting solution to suit your downlighting needs.
- CCT Selectable
- 90 CRI
- Dimmable
- Wet location rated
- Rated for 50,000 hours
- 5-Year Warranty
- FCC and RoHS Compliant
| Status | Active |
| Wattage | 15W |
| Voltage | 120V |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Color Temperature | Warm White to Natural Light |
| Lumen Output | 1000L |
| Indoor or Outdoor Fixture | Indoor |
| Technology | LED |
| Wattage | 15W |
| Lumen Output | 1000L |
| CCT (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Color Temperature | Warm White to Natural Light |
| CRI | 90 |
| Voltage | 120V |
| Beam Angle | 110 |
| Rated Hours | 50000 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Length (in.) | 7.17 |
| Width (in.) | 7.17 |
| Height (in.) | 1.29 |
| Weight (lb.) | 1.38 |
| Safety Listing | cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Energy Star | Yes |
| ES Unique ID | ESID-2408270 |
| DLC Approved | No |
| Air Tight Rated | Yes |
| IC Rated | Yes |
| CA T20 / T24 Rationale | California T24 2016 - 2022 JA8 Listed |
| Title 20 / 24 Status | California T24 Listed |
| California Prop 65 |
Lead
|
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| SDS Sheet | LED Lamp |
| Installation Notes | Driver Dimensions: 4.27 x 3.62 x 1.44 |
| Warranty | 5 Year Limited - Fixtures |
| Each UPC | 045923118739 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length (in.) | 8.46 |
| Each Width (in.) | 3.74 |
| Each Height (in.) | 7.68 |
















