
2 Foot; 20 Watt; LED Double Light Strip Fixture; 2200 lumens; 4000K; 120-277V
2 Foot; 20 Watt; LED Double Light Strip Fixture; 2200 lumens; 4000K; 120-277V
- 2 foot
- 20 watt
- LED Double Light Strip Fixture
- 2200 lumens
- 4000K
- 120-277V
- White Finish
| CCT (Kelvin Temp) | 4000K |
|---|---|
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Hours Rated | 50000 |
| Beam Angle (degree) | 120 |
| Color Temp | Cool White |
| CRI | 80+ |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Lumens | 2200L |
| Volts | 120V-277V |
| Watts | 20W |
| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Integrated |
| Material | Steel |
| Fixture Type | Strip Light |
| Status | Active |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2KV |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.167-0.072A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | White |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Power Factor | 0.99 |
| SDS Class | LED_Fixture |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 100W |
Original: $38.99
-65%$38.99
$13.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
2 Foot; 20 Watt; LED Double Light Strip Fixture; 2200 lumens; 4000K; 120-277V
- 2 foot
- 20 watt
- LED Double Light Strip Fixture
- 2200 lumens
- 4000K
- 120-277V
- White Finish
| CCT (Kelvin Temp) | 4000K |
|---|---|
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Hours Rated | 50000 |
| Beam Angle (degree) | 120 |
| Color Temp | Cool White |
| CRI | 80+ |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Lumens | 2200L |
| Volts | 120V-277V |
| Watts | 20W |
| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Integrated |
| Material | Steel |
| Fixture Type | Strip Light |
| Status | Active |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2KV |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.167-0.072A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | White |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Power Factor | 0.99 |
| SDS Class | LED_Fixture |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 100W |
















