
5-6 inch; CCT Selectable; Integrated LED Recessed Downlight with Night Light Feature
5-6 inch; CCT Selectable; Integrated LED Recessed Downlight with Night Light Feature
Easily convert living spaces to energy efficient LED technology with Satco/Nuvo's new 6-inch Recessed Downlight with Night Light. The Downlight is 5 CCT color selectable, with an excellent color rendering of 90 CRI, providing quality lighting throughout. The innovative design also incorporates a 2200K warm glow Night Light that activates with the toggle of a light switch and integrates seamlessly in any room with baffle trim recessed lighting. Dimmable, and wet location rated, this fixture is ideal for multi-family and residential applications including bathrooms, hallways, kitchens, stairwells, and bedrooms.
- Integrated 2200K warm glow Night Light that activates with the toggle of a switch
- Dimmable
- 5 CCT Selectable
- Wet location rated for indoor use
- Diameter: 7.40 inches, Height: 3.17 inches
- Rated for 50,000 hours
- FCC and RoHS Compliant
- 5-Year warranty
- 90 CRI
| Recessed Can Size | 5-6 in. |
| Wattage | 9W |
| Voltage | 120V |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Color Temperature | Warm to Cool White |
| Lumen Output | 800L |
| Indoor or Outdoor Fixture | Indoor |
| Technology | LED |
| Wattage | 9W |
| Lumen Output | 800L |
| CCT (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Color Temperature | Warm to Cool White |
| CRI | 90 |
| Voltage | 120V |
| Beam Angle | 95 |
| Rated Hours | 50000 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Sloped Ceiling | No |
| Width (in.) | 7.4 |
| Height (in.) | 3.17 |
| Weight (lb.) | 0.94 |
| Safety Listing | cULus - Classified |
| Location Rating | Wet |
| Energy Star | Yes |
| ES Unique ID | ESID-2403937 |
| DLC Approved | No |
| CA T20 / T24 Rationale | California T24 2016 - 2022 JA8 Listed; T20 Listed |
| Title 20 / 24 Status | California T24 Listed |
| California Prop 65 |
Lead
|
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| SDS Sheet | LED Fixture |
| Additional Information | Night Light emits 2200K 150L |
| Includes | E26 Adapter included (S9001) |
| Warranty | 5 Year Limited - Fixtures |
| Each UPC | 045923118463 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length (in.) | 3.40 |
| Each Width (in.) | 8.50 |
| Each Height (in.) | 7.90 |
| Each Weight (lb.) | 1.15 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
5-6 inch; CCT Selectable; Integrated LED Recessed Downlight with Night Light Feature
Easily convert living spaces to energy efficient LED technology with Satco/Nuvo's new 6-inch Recessed Downlight with Night Light. The Downlight is 5 CCT color selectable, with an excellent color rendering of 90 CRI, providing quality lighting throughout. The innovative design also incorporates a 2200K warm glow Night Light that activates with the toggle of a light switch and integrates seamlessly in any room with baffle trim recessed lighting. Dimmable, and wet location rated, this fixture is ideal for multi-family and residential applications including bathrooms, hallways, kitchens, stairwells, and bedrooms.
- Integrated 2200K warm glow Night Light that activates with the toggle of a switch
- Dimmable
- 5 CCT Selectable
- Wet location rated for indoor use
- Diameter: 7.40 inches, Height: 3.17 inches
- Rated for 50,000 hours
- FCC and RoHS Compliant
- 5-Year warranty
- 90 CRI
| Recessed Can Size | 5-6 in. |
| Wattage | 9W |
| Voltage | 120V |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Color Temperature | Warm to Cool White |
| Lumen Output | 800L |
| Indoor or Outdoor Fixture | Indoor |
| Technology | LED |
| Wattage | 9W |
| Lumen Output | 800L |
| CCT (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Color Temperature | Warm to Cool White |
| CRI | 90 |
| Voltage | 120V |
| Beam Angle | 95 |
| Rated Hours | 50000 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Sloped Ceiling | No |
| Width (in.) | 7.4 |
| Height (in.) | 3.17 |
| Weight (lb.) | 0.94 |
| Safety Listing | cULus - Classified |
| Location Rating | Wet |
| Energy Star | Yes |
| ES Unique ID | ESID-2403937 |
| DLC Approved | No |
| CA T20 / T24 Rationale | California T24 2016 - 2022 JA8 Listed; T20 Listed |
| Title 20 / 24 Status | California T24 Listed |
| California Prop 65 |
Lead
|
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| SDS Sheet | LED Fixture |
| Additional Information | Night Light emits 2200K 150L |
| Includes | E26 Adapter included (S9001) |
| Warranty | 5 Year Limited - Fixtures |
| Each UPC | 045923118463 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length (in.) | 3.40 |
| Each Width (in.) | 8.50 |
| Each Height (in.) | 7.90 |
| Each Weight (lb.) | 1.15 |
















