Green (Mirror) Edge Lit LED Exit Sign, 90min Ni-Cad backup, 120/277V, Dual Face, Top/Back/End Mount

Green (Mirror) Edge Lit LED Exit Sign, 90min Ni-Cad backup, 120/277V, Dual Face, Top/Back/End Mount
Green (Mirror) Edge Lit LED Exit Sign, 90min Ni-Cad backup, 120/277V, Dual Face, Top/Back/End Mount
SATCO|NUVO's LED Surface Mount Edge-Lit Exit Signs - the perfect solution for your commercial, hospitality and multi-family spaces. Available in four different configurations, these signs are designed with a sleek, brushed aluminum housing and offer configurable arrows, ceiling, wall or side mounting options, and a push-to-test button with an AC supply indicator. With a 90-minute battery backup run time, you can trust these signs to keep your space illuminated in the event of a power outage or emergency. Choose from single face mirrored or dual face clear acrylic with red or green lettering options to fit your specific needs. The surface mount style provides an easy installation process, and the versatility of these signs makes them suitable for a range of applications. OSHA and NFPA compliant, don't compromise on safety - upgrade to SATCO|NUVO's LED Edge-Lit Exit Signs today.
- Green Lettering
- Dual Face
- Configurable Arrows
- Ceiling, Wall or Side Mounting
- Damp Location
- Sleek Brushed Aluminum Housing
- 90 Minute Backup Run Time
- Test Switch and AC Supply Indicator
- 2 Year Warranty
| Fixture Type | Exit Sign |
| Finish | Silver |
| Wattage | 2.94W |
| Indoor or Outdoor Fixture | Indoor |
| Technology | LED |
| Wattage | 2.94W |
| Voltage | 120V/277V |
| Operating Temperature | +10C (+50F) to +40C (+104F) |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 3KV |
| Weight (lb.) | 2.76 |
| Material | Aluminum |
| Height (in.) | 9.69 |
| Width (in.) | 12.06 |
| Length (in.) | 1.81 |
| Safety Listing | ULus - Certified |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | No |
| DLC Approved | No |
| CA T20 / T24 Rationale | T20 Listed |
| California Prop 65 |
Lead
|
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Additional Information | Input Wattage: 2.94W; Output Wattage: 0.4W; Energy Used in Maintenance Mode: 2.94W |
| Specification Note | Aluminum, Acrylic Panel, 4.8V AA300mAh Ni-Cad Battery, 90 minutes duration, 24 hour charge time, 10C-40C; Letter Height: 6 in.; Letter Stroke: 0.75 in. |
| Includes | Mounting hardware and accessories |
| Warranty | 2 Year Limited |
| Each UPC | 045923675706 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length (in.) | 12.60 |
| Each Width (in.) | 8.46 |
| Each Height (in.) | 2.76 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Green (Mirror) Edge Lit LED Exit Sign, 90min Ni-Cad backup, 120/277V, Dual Face, Top/Back/End Mount
SATCO|NUVO's LED Surface Mount Edge-Lit Exit Signs - the perfect solution for your commercial, hospitality and multi-family spaces. Available in four different configurations, these signs are designed with a sleek, brushed aluminum housing and offer configurable arrows, ceiling, wall or side mounting options, and a push-to-test button with an AC supply indicator. With a 90-minute battery backup run time, you can trust these signs to keep your space illuminated in the event of a power outage or emergency. Choose from single face mirrored or dual face clear acrylic with red or green lettering options to fit your specific needs. The surface mount style provides an easy installation process, and the versatility of these signs makes them suitable for a range of applications. OSHA and NFPA compliant, don't compromise on safety - upgrade to SATCO|NUVO's LED Edge-Lit Exit Signs today.
- Green Lettering
- Dual Face
- Configurable Arrows
- Ceiling, Wall or Side Mounting
- Damp Location
- Sleek Brushed Aluminum Housing
- 90 Minute Backup Run Time
- Test Switch and AC Supply Indicator
- 2 Year Warranty
| Fixture Type | Exit Sign |
| Finish | Silver |
| Wattage | 2.94W |
| Indoor or Outdoor Fixture | Indoor |
| Technology | LED |
| Wattage | 2.94W |
| Voltage | 120V/277V |
| Operating Temperature | +10C (+50F) to +40C (+104F) |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 3KV |
| Weight (lb.) | 2.76 |
| Material | Aluminum |
| Height (in.) | 9.69 |
| Width (in.) | 12.06 |
| Length (in.) | 1.81 |
| Safety Listing | ULus - Certified |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | No |
| DLC Approved | No |
| CA T20 / T24 Rationale | T20 Listed |
| California Prop 65 |
Lead
|
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Additional Information | Input Wattage: 2.94W; Output Wattage: 0.4W; Energy Used in Maintenance Mode: 2.94W |
| Specification Note | Aluminum, Acrylic Panel, 4.8V AA300mAh Ni-Cad Battery, 90 minutes duration, 24 hour charge time, 10C-40C; Letter Height: 6 in.; Letter Stroke: 0.75 in. |
| Includes | Mounting hardware and accessories |
| Warranty | 2 Year Limited |
| Each UPC | 045923675706 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length (in.) | 12.60 |
| Each Width (in.) | 8.46 |
| Each Height (in.) | 2.76 |

















