
LED 7in Bronze Surface Mount Fixture; CCT Selectable
LED 7in Bronze Surface Mount Fixture; CCT Selectable
BLINK 11W LED 7" RND BRONZE
- Blink Pro - 11W
- 7in
- LED Fixture
- CCT Selectable
- Round Shape
- Bronze Finish
- 120V
| CCT (Kelvin Temp) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 50000 |
| Beam Angle (degree) | 100 |
| Color Temp | Warm White to Natural Light |
| CRI | 90+ |
| Dimming Type | Reverse Phase |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Lumens | 900L-950L |
| Volts | 120v |
| Watts | 11W |
| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Integrated |
| Diameter | 7.0 |
| Dimmable Text | Reverse Phase; 120V only |
| Material | Die-cast Aluminum |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Product Notes | Overall height of fixture and driver: 1.59" |
| Status | Active |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2.5KV |
| Total Harmonic Distortion | <20% |
| CCT Selectable | Yes |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | Bronze |
| Additional Info | UGR - 26.97; SDCM - 464; Hi pot - DC-1550V; Edge-lit - Yes |
| Amps | 0.092A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Material | Poly methyl methacrylate (PMMA) |
| Power Factor | 0.9 |
| SDS Class | LED_Fixture |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 75W |
Original: $45.99
-65%$45.99
$16.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
LED 7in Bronze Surface Mount Fixture; CCT Selectable
BLINK 11W LED 7" RND BRONZE
- Blink Pro - 11W
- 7in
- LED Fixture
- CCT Selectable
- Round Shape
- Bronze Finish
- 120V
| CCT (Kelvin Temp) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 50000 |
| Beam Angle (degree) | 100 |
| Color Temp | Warm White to Natural Light |
| CRI | 90+ |
| Dimming Type | Reverse Phase |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Lumens | 900L-950L |
| Volts | 120v |
| Watts | 11W |
| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Integrated |
| Diameter | 7.0 |
| Dimmable Text | Reverse Phase; 120V only |
| Material | Die-cast Aluminum |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Product Notes | Overall height of fixture and driver: 1.59" |
| Status | Active |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2.5KV |
| Total Harmonic Distortion | <20% |
| CCT Selectable | Yes |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | Bronze |
| Additional Info | UGR - 26.97; SDCM - 464; Hi pot - DC-1550V; Edge-lit - Yes |
| Amps | 0.092A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Material | Poly methyl methacrylate (PMMA) |
| Power Factor | 0.9 |
| SDS Class | LED_Fixture |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 75W |



















