
LED Bronze SMART Security Light w/Camera; 20 Watt; 3000K CCT; 120-277 Volt
LED Bronze SMART Security Light w/Camera; 20 Watt; 3000K CCT; 120-277 Volt
- Starfish
- Bullet SMART Security Light w/Camera
- 20 Watt
- 3000K CCT
- Bronze Finish
- 120-277 Volt
| CCT (Kelvin Temp) | 3000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 50000 |
| Beam Angle (degree) | 50 |
| Color Temp | Soft White |
| CRI | 80+ |
| Dimming Type | Smart-Starfish App only |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -30C (-22F) to +50C (+122F) |
| Lumens | 1900L |
| Volts | 120V-277V |
| Watts | 20W |
| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Integrated |
| Camera Resolution | 3MP(2304x1296) |
| Starfish Communication Protocol | WiFi-2.4GHz; WiFi-5GHz; 802.11b/g/n; WPA/WPA2; WPA-PSK/WPA2-PSK |
| Dimmable Text | Only with Starfish App |
| Extends (in) | 9.45 |
| Material | Die-cast Aluminum |
| Fixture Type | Security Camera |
| Camera Focal Length | 2.9 |
| Camera Image Compression | H.264/H.265 |
| Camera Image Sensor | 1/2.7 Color CMOS |
| Status | Active |
| Camera Storage Capacity | 32GB SD Card Included; Optional 128GB Max SD Card |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2KV |
| Camera Viewing Angle | 135 D; 109 H; 58 V |
| Starfish Voice Assistants Supported | Alexa, Google Home, Siri, SmartThings |
| CCT Selectable | False |
| Wattage Selectable | False |
| Finish Family | Bronze |
| Additional Info | For Non IOT Version See 65-712, 65-713, 65-718, 65-719 |
| Amps | 0.167-0.072A |
| Camera Audio | 2-Way Communication |
| Has Camera | True |
| IOT Enabled | True |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Glass |
| Starfish Operational Humidity | 20% to 85% non-condensing |
| Photo Cell | Has PIR Sensor |
| SDS Class | LED_Fixture |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Starfish Software Supported | AWS Cloud Security Servers, Tuya/Starfish App |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 100W |
Original: $255.00
-65%$255.00
$89.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
LED Bronze SMART Security Light w/Camera; 20 Watt; 3000K CCT; 120-277 Volt
- Starfish
- Bullet SMART Security Light w/Camera
- 20 Watt
- 3000K CCT
- Bronze Finish
- 120-277 Volt
| CCT (Kelvin Temp) | 3000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 50000 |
| Beam Angle (degree) | 50 |
| Color Temp | Soft White |
| CRI | 80+ |
| Dimming Type | Smart-Starfish App only |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -30C (-22F) to +50C (+122F) |
| Lumens | 1900L |
| Volts | 120V-277V |
| Watts | 20W |
| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Integrated |
| Camera Resolution | 3MP(2304x1296) |
| Starfish Communication Protocol | WiFi-2.4GHz; WiFi-5GHz; 802.11b/g/n; WPA/WPA2; WPA-PSK/WPA2-PSK |
| Dimmable Text | Only with Starfish App |
| Extends (in) | 9.45 |
| Material | Die-cast Aluminum |
| Fixture Type | Security Camera |
| Camera Focal Length | 2.9 |
| Camera Image Compression | H.264/H.265 |
| Camera Image Sensor | 1/2.7 Color CMOS |
| Status | Active |
| Camera Storage Capacity | 32GB SD Card Included; Optional 128GB Max SD Card |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2KV |
| Camera Viewing Angle | 135 D; 109 H; 58 V |
| Starfish Voice Assistants Supported | Alexa, Google Home, Siri, SmartThings |
| CCT Selectable | False |
| Wattage Selectable | False |
| Finish Family | Bronze |
| Additional Info | For Non IOT Version See 65-712, 65-713, 65-718, 65-719 |
| Amps | 0.167-0.072A |
| Camera Audio | 2-Way Communication |
| Has Camera | True |
| IOT Enabled | True |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Glass |
| Starfish Operational Humidity | 20% to 85% non-condensing |
| Photo Cell | Has PIR Sensor |
| SDS Class | LED_Fixture |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Starfish Software Supported | AWS Cloud Security Servers, Tuya/Starfish App |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 100W |















