
RGBTW; 11 Watt LED Retrofit Downlight; 5-6 Inch: Round; White Finish
RGBTW; 11 Watt LED Retrofit Downlight; 5-6 Inch: Round; White Finish
- Starfish
- 11 Watt LED Retrofit Downlight
- 5-6 Inch
- RGBTW
- Round
- White Finish
| CCT (Kelvin Temp) | 2000K-5000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 50000 |
| Beam Angle (degree) | 110 |
| Color Temp | RGB and Tunable White |
| CRI | 90+ |
| Dimming Type | Smart-Starfish App only |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -40F to +122F (-40C to +50C) |
| Lumens | 900L |
| Volts | 120v |
| Watts | 11W |
| Company | SATCO |
|---|---|
| Bulb Included | Integrated |
| Starfish Communication Protocol | WiFi-2.4GHz |
| Diameter | 7.17 |
| Dimmable Text | Smart-Starfish App only |
| Material | Aluminum |
| Fixture Type | Downlight |
| Status | Active |
| Total Harmonic Distortion | <30% |
| Starfish Voice Assistants Supported | Alexa, Google Home, Siri, SmartThings |
| CCT Selectable | Yes |
| Wattage Selectable | No |
| Can Size | 5-6 in. |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.092A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | Yes |
| Lens Finish | Frosted |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lensed | Yes |
| Power Factor | >0.9 |
| Starfish Software Supported | Tuya/Starfish App |
| Starfish Software Upgradeable | Yes |
| Indoor Outdoor | Indoor and Outdoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 70W |
Original: $35.95
-65%$35.95
$12.58Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
RGBTW; 11 Watt LED Retrofit Downlight; 5-6 Inch: Round; White Finish
- Starfish
- 11 Watt LED Retrofit Downlight
- 5-6 Inch
- RGBTW
- Round
- White Finish
| CCT (Kelvin Temp) | 2000K-5000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 50000 |
| Beam Angle (degree) | 110 |
| Color Temp | RGB and Tunable White |
| CRI | 90+ |
| Dimming Type | Smart-Starfish App only |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -40F to +122F (-40C to +50C) |
| Lumens | 900L |
| Volts | 120v |
| Watts | 11W |
| Company | SATCO |
|---|---|
| Bulb Included | Integrated |
| Starfish Communication Protocol | WiFi-2.4GHz |
| Diameter | 7.17 |
| Dimmable Text | Smart-Starfish App only |
| Material | Aluminum |
| Fixture Type | Downlight |
| Status | Active |
| Total Harmonic Distortion | <30% |
| Starfish Voice Assistants Supported | Alexa, Google Home, Siri, SmartThings |
| CCT Selectable | Yes |
| Wattage Selectable | No |
| Can Size | 5-6 in. |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.092A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | Yes |
| Lens Finish | Frosted |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lensed | Yes |
| Power Factor | >0.9 |
| Starfish Software Supported | Tuya/Starfish App |
| Starfish Software Upgradeable | Yes |
| Indoor Outdoor | Indoor and Outdoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 70W |





















